Obec Terešov
Terešov 108, 33808 Terešov
První písemná zmínka (1361)
Nejstarší písemná zmínka o obci Terešov:
—————————-
Antonín Profous-Jan Svoboda, Místní jména v Čechách, jejich vznik, původní význam a změny, Díl IV., S-Ž, Praha 1957, str. 328″
„…1361 W. de Terzesow, LC I/1, 154…“
—————————-
LC I/1 – Liber primus Confirmacionum ad beneficia ecclesiastica pragensem per archidioecesim nunc prima vice typis editus (ab anno 1354 usque 1362), Tomus primus, ed. Franciscus Antonii TINGL, Pragae 1867, str. 154 (dochované písemné zápisy z let 1354 až 1362)
už přímo cituje onu dochovanou písemnou zmínku:
„Psiehrd. Eodem die Wenceslaus de Terzesow ad presentacionem abbatis et conuentus manasterij Plasensis ordinis cisterciensis, in ecclesia in Psyehrd per Mortem Wenceslai vacante, fuit institutus. Executor plebanus in Kozoged.„
Překlad zápisu první písemné zmínky o Terešovu (jako statku) z 25.5.1361.
1361 květen 25. (Praha)
Všehrdy (Psiehrd) [1361] tentýž den [25.5.] (Eodem die) Václav z Terešova (Wenceslaus de Terzesow) byl se svolením /též možno přeložit jako – na návrh nebo se souhlasem/ [Mikuláše] opata a konventu plaského kláštera, řádu cisterciáků (ad presentacionem abbatis at conuentus monasterij Plasensis ordinis cisterciensis), ustanoven /farářem/ ke kostelu ve Všehrdech, uvolněném po smrti Václava /předchozí farář ve Všehrdech stejného jména/ (in ecclesia in Psyehrd per mortem Wenceslai vacante, fuit institutus). Uvedení do úřadu provedl farář v Kozojedech (Executor plebanus in Kozoged.).
Archiv: Archiv Pražského hradu Praha, Archiv metropolitní kapituly (archivní fond), Libri confirmationum I.
Edice pramenů: Tingl, František Antonín (ed.) 1867: Liber primus confirmationum ad beneficia ecclesiastica Pragensem per archidioecesim nunc prima vice typis editus, inchoans ab anno 1354 usque 1362, Tomus primus, Pragae, 154.
Literatura: Sedláček, A. 1998: Místopisný slovník historický Království českého, Praha, 884.
Profous, A. – Svoboda, J. 1957: Místní jména v Čechách, jejich vznik, původní význam a změny, Díl IV., S-Ž, Praha, 328 (Terešov), 641 (Všehrdy).
Poznámka k edici pramenů: Zápis o Václavu z Terešova se nachází v první části prvního dílu konfirmačních knih (LC I), které sloužily většinou k záznamu o převzetí listin, kterými církevní úřady pražské arcidiecéze potvrzovali duchovním v letech 1354-1436 prezentaci (odsouhlasení) k církevnímu beneficiu (fara,oltář, kanovnické místo) na návrh patrona farnosti. Ze záznamů v knihách se dozvídáme mnohé o prezentaci k různým církevním beneficiím, o směnách mezi beneficii, o sporech o patronátní práva k farám, o úmrtích farářů atd. Zápisy do konfirmačních knih ovšem nebyly povinné, a proto se v nich všichni duchovní správci z uvedených let neobjevují.
Rejstřík místní:
Kozojedy (Kozoged) – ves 6,5 km jihovýchodně od Kralovic, (ve středověku farni obec v rokycanském děkanátu) (okres Plzeň-sever).
Plasy (Plass) – ves 8 km jihozápadně od Kralovic (okres Plzeň-sever).
Terešov (Terzesow) – ves 6 km severozápadně od Zbiroha (okres Rokycany).
Všehrdy (Psiehrd, Psyehrd) – ves 7 km východně od Kralovic, (ve středověku farní obec v rakovnickém děkanátu) (okres Plzeň-sever).
Rejstřík osobní:
Mikuláš (též se někdy uvádí jako Mikuláš I.) – opat cisterciáckého kláštera v Plasech v letech 1358-1374.
Václav – předchozí farář ve Všehrdech (?-+1361), který v roce 1361 zemřel.
Rejstřík věcný:
plebán = farář
Vysvětlivky:
Typy závorek: [] text, který v originálním textu není, ale s textem přímo souvisí, odvozuje se z textu písemné zmínky nebo edice pramenů
() původní latinský středověký text v edici pramenů
// slovo nebo text doplňující nebo vysvětlující některé skutečnosti uvedené v originálním textu resp. jeho překladu
-text bez závorek- = překlad